Kur un kā piedzima orientēšanās telpās?
Latvijā pagājušā gadsimta 70-90tajos gados Telpu-O norisinājās, dažādos kultūras un izklaides pasākumos, kā papildinājums attiecīgajai programmai un arī orientēšanās sporta popularizēšanas nolūkos.
1985. gadā tiktu nodrukāta pirmā krāsainā Telpu orientēšanās sacensību karte, Rīgas sporta pilī, sporta spēļu arēnā. Mūsdienās šīs celtnes vairs nav un klīst runas, ka tajā teritorijā, it kā būšot rīdzinieku mazdārziņi …
Šīs kartes autors ir Jānis Ģipslis.
Arī toreiz tika rīkotas aptaujas un katra gada beigās tika vērtēti gada labākie sporta laureāti dažādās nominācijās un individuāli sporta laureāta titulu piešķīra un apbalvoja sešus labākos sportistus.
Pirmo reizi orientēšanās sporta vēsturē, 1985. gada sporta laureātu, dāmu vērtējumā pirmajā sešiniekā (5. vietā) iekļuva orientieriste Alīda Zukule, kura joprojām ir visu laiku labākā orientieriste un mūsdienās viņu pazīst, kā Alīdu Ābolu.
Toreiz sporta laureātu godināšana notika Rīgas sporta pilī un pasākuma apmeklētāju izklaidei tika sarīkotas Telpu-O sacensības, kurās tika lietota šī pirmā krāsainā Telpu-O karte.
Bet kā oficiālās telpu orientēšanās sacensības notika pirms desmit gadiem, t.i. 2009. gadā Rīgas skolēnu pilī, kuras rīkoja orientēšanās sporta entuziasts Mārtiņš Līsmanis.
Diemžēl nav precīzas ziņas, kad un kur notika telpu orientēšanās pasākumi pirmo reizi, bet ir zināms tas, ka pagājušā gadsimta 60tajos gados, kad Latvijas skolās, sāka veidoties orientēšanās sporta pulciņi un dažādās ārpusskolas izglītības iestādēs orientēšanās sporta sekcijas, skolēniem orientēšanās apmācība notika arī sporta zālēs.
Toreiz treneri, orientēšanās sporta pulciņu vadītāji vai skolotāji, kā karti lietoja sporta zāles plānu, to nofotografēja vai pārkopēja un papildināja, iezīmējot tajā esošo inventāru, kas stacionāri piestiprināts pie sienām, kā arī iemērīja un iezīmēja uz grīdas iezīmētās sporta spēļu līnijas. Kā arī, atkarībā no trenera vai pulciņa vadītāja iztēles un fantāzijas, izdomāja īpašos apzīmējumus sporta zālē esošo vingrošanas un citu sporta inventāru, kuru var novietot jebkurā zāles vietā.
Viens no piemēriem ir šajā attēlā:

